خبر: گرامی‌ داشت روز جهانی نجوم


به طور مرسوم روز جهانی نجوم، هرساله، در یکی از روزهای تعطیل آخر هفته مابین ‎۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) تا ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) که ماه در وضعیت تربیع (شب هفتم) قرار دارد، انتخاب می شود. هدف از انتخاب چنین روزی در تقویم به نام نجوم، ترویج این علم در میان عموم شهروندان و معرفی فعالیت‌های علمی، آموزشی و ترویجی گروه‌ها و مراکز نجومی و از جمله رصدخانه‌ها می باشد. امسال روز جهانی نجوم در تمام کشورهای خارجی در ۱ اردیبهشت ماه برابر با ۲۱ آوریل برگزار می‌گردد. اما به دلیل اینکه در ایران این روز مقارن با شنبه و غیر تعطیل است، جمعه ۳۱ فروردین ماه به عنوان روز نجوم گرامی داشته می‌شود. به همین مناسبت ویژه برنامه‌های هفته جهانی نجوم از تاریخ ۳۱ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در سراسر ایران برگزار خواهد شد.

رصدخانه ابوریحان بیرونی، به مناسبت روز جهانی نجوم، در روز جمعه ۳۱ فرورودین ماه برنامه‌‌ای ویژه در باغ زیبای گیاهشناسی ارم دارد که از کلیه علاقمندان به نجوم برای بازدید از غرفه‌ی رصدخانه و رصد آسمان دعوت به عمل می‌آید.

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه