• Astronomy Cources at Biruni Observatory

 • مقدمه

  نجوم یا ستاره‌شناسی یکی از علوم جذاب و مورد علاقه مردم و خصوصاً جوانان و نوجوانان است که در طی سالیان اخیر در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طور معمول افراد علاقه‌مند در انجمن‌ها و گروه‌های نجومی و حتی شبکه‌های اجتماعی همواره به دنبال مسایل آموزشی، کسب اطلاعات جدید و هیجانات ناشی از اکتشافات تازه در علم نجوم هستند. با این حال تعداد مراکز آموزشی معتبر که بر اساس استانداردهای علمی به متقاضیان خدمات آموزشی ارائه نمایند، بسیار اندک هستند. رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی که از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز نجومی کشور است درصدد است دوره‌های آموزش نجوم را مجدداً احیا کند و با امکانات کم نظیری که در سطح کشور دارد آمادگی خود را اعلام می‌دارد.

  اهداف کلی

  هدف کلی از برگزاری دوره آموزش نجوم، آشنا نمودن عموم مردم با مبانی علم نجوم و پدیده‌های آسمانی و نیز ابزار و تجهیزات مورد استفاده و نحوه‌ی استفاده از آنها می‌باشد. طبعاً این آموزش‌ها در مرحله اول در سطح پایه و مقدماتی (آماتوری) برگزار می‌شود و امیدوار هستیم که با تجهیز بیشتر امکانات، پس از چند دوره به شکل حرفه‌ای و تخصصی‌تر نیز برگزار گردد.

  زمان شروع و پایان کلاس‌ها  Astronomy Cources at Biruni Observatory

  میزان ساعت

  برای هر دوره، ۱۲ جلسه‌ی یک و نیم ساعته (۹ جلسه تئوري و ۳ جلسه عملي) مشخص شده است.

  سرفصل‌ها

  جلسه اول : تاریخ علم نجوم-نجوم کروی-تعریف واحدهای اندازه گیری فاصله-قانون کپلر

  جلسه دوم: منظومه-ستاره-خورشید -عطارد-زهره – زمین و ماه

  جلسه سوم : مریخ و کاوشگرها – کمربندسیارکی – مشتری – زحل و کاسینی

  جلسه چهارم: اورانوس-نپتون – سیارات کوتوله- دنباله دارها – ابر اورت- وویجر

  جلسه پنجم : – فراخورشید‌ ها و پروژه کپلر – آشنایی با روش اندازه گیری فاصله

  جلسه ششم : فضای میان ستاره ای-انواع سحابی پیش ستاره

  جلسه هفتم : تحول ستاره تا سر مرگ ستارگان-ستاره متغیر – دوتایی ها و خوشه های ستاره ای

  جلسه هشتم :مرگ ستارگان-ابرنواخترها-اجرام فشرده، تعریف کهکشان و تقسیم بندی هابل – راه شیری – خوش‌ ها و ابر خوشه های کهکشانی – مبانی اولیه کیهانشناسی

  جلسه نهم : آشنایی با ساختار کلی و انواع تلسکوپ – ابزارهای رصدی (مطابق روز و زمان مربوطه در رصدخانه بیرونی دانشگاه شیراز)

  جلسه دهم : رصد خورشید – آموزش عملی استفاده از تلسکوپ (مطابق روز و زمان مربوطه در رصدخانه بیرونی دانشگاه شیراز)

  جلسه یازدهم : آشنایی با صور فلکی و رصد شبانه (ساعت 20 الی 22 شب – رصدخانه بیرونی دانشگاه شیراز)

  جلسه دوازدهم: آزمون

  اطلاعات تکمیلی از طریق لینک‌های زیر:

  مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه شیراز

  Read more

 • هزینه‌ها

  دانشجويان و کارکنان و اساتید دانشگاه شيراز و اعضای درجه یک خانواده ایشان- دانش آموزان مجتمع آموزشی دانشگاه شیراز به ازاي هر نفر ۱۰۰۰۰۰ تومان

  دانش آموزان مدارس غیر دانشگاه شیراز و دانشجويان ساير دانشگاه‌ها و کارکنان سازمانها و ارگانهای دولتی به ازاي هر نفر ۱۲۰۰۰۰ تومان

  شرکت کنندگان آزاد به ازاي هر نفر ۱۴۰۰۰۰ تومان

  مخاطبان

  کلاس ها در دو رده سنی و تحصیلی تشکیل می شود:

  گروه ۱و۲: کلیه دانش آموزان از سن ۱۱ الی ۱۷ سال (از ابتدای راهنمایی تا سوم دبیرستان) ضمناً از ۹ تا ۱۰ سال به ازای مصاحبه ورودی یا به اتفاق یک نفر همراه بزرگسال پذیرفته می شود.

  گروه۳: کلیه دانشجويان در تمامی رشته‌ها و دانشگاه‌ها، عموم علاقمندان با مدرک دیپلم به بالا

  مکان برگزاری کلاس‌های تئوری

  خیابان قصرالدشت، قم آباد، مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه شیراز

  مکان برگزاری کلاس‌های عملی

  دانشگاه شیراز، میدان ارم، رصدخانه‌ ابوریحان بیرونی

  دسترسی به رصدخانه

 • ثبت‌نام

  کلاس ها در دو رده سنی و تحصیلی تشکیل می شود:

  گروه۱: کلیه دانشجويان در تمامی رشته‌ها و دانشگاه‌ها، عموم علاقمندان با مدرک دیپلم به بالا

  گروه ۲: کلیه دانش آموزان از سن ۱۱ الی ۱۷ سال (از ابتدای راهنمایی تا سوم دبیرستان) ضمناً از ۹ تا ۱۰ سال به ازای مصاحبه ورودی یا به اتفاق یک نفر همراه بزرگسال پذیرفته می شود.

  ثبت‌نام اینترنتی

  با مراجعه به پایگاه اینترنتی مرکز آموزش‌های آزاد با لینک : مرکز آموزش‌های آزاد • و درج مشخصات فردی در سایت، آپلود کارت دانشجویی یا کارت پرسنلی (جهت استفاده از تخفیف) و پرداخت مبلغ شهریه به صورت اینترنتی

  ثبت‌نام حضوری

  مراجعه به بانک و واریز شهریه به حساب شماره 6740923250 نزد بانک ملت به نام دانشگاه شیراز (حساب درآمدهای اختصاصی مرکز آموزشهای آزاد و تخصصی)، مراجعه به رصد خانه ابوریحان بیرونی واقع در پردیس ارم دانشگاه شیراز، تحویل فیش واریزی بانکی، تکمیل فرم ثبت نام، ارائه کپی کارت ملی و کارت دانشجویی یا کارت پرسنلی. در صورت عدم امکان مراجعه حضوری، متقاضیان می توانند پس از تماس تلفنی با شماره 36269122 -071 و هماهنگی با مسئول ثبت نام، اسکن خوانای فیش واریزی، فرم ثبت نام (تکمیل و امضا شده) ،کارت دانشجویی یا پرسنلی و کارت ملی خود را به ایمیلbiruni@shirazu.ac.ir ارسال فرمایند و از تکمیل ثبت نام اطمینان حاصل فرمایند.

  دریافت فرم ثبت‌نام

  مدارک مورد نیاز قبل از شروع دوره:

  • فیش واریزی بانکی
  • کپی صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی
  • تکمیل فرم ثبت نام
  • ارائه کپی کارت دانشجویی یا کارت پرسنلی
  • ارائه عکس 3 در 4 جهت صدور گواهی الزامی است

  شیوه تحویل مدارک:

  • مدارک باید به صورت حضوری به رصدخانه ابوریحان بیرونی واقع در پردیس ارم دانشگاه شیراز تحویل گردد یا اسکن مدارک به ایمیل biruni@shirazu.ac.ir ارسال گردد.

  • با توجه به اینکه تحویل یک قطعه عکس 3 در 4 جهت الصاق بر روی گواهی ها الزامی است. دانش پذیران می توانند در صورت عدم امکان مراجعه حضوری به رصد خانه ابوریحان بیرونی، عکس خود را هنگام تحویل گرفتن گواهی پایان دوره به کارشناس مرکز آموزشهای آزاد و تخصصی تحویل دهند.

  نکات مهم

  • محل برگزاری کلاس های تئوری در مرکز آموزش های آزاد و کلاس های عملی در رصدخانه ابوریحان بیرونی می باشد.

  • در پایان هر دوره آموزشی، آزمون کتبی و عملی از کارآموزان به عمل مي آید و بر اساس ضوابط مرکز آموزش های آزاد و نیز نمره کسب شده، گواهي نامه به آنها ارائه خواهد شد.

  • رفت و آمد کلاس های عملی بر عهده رصدخانه و با استفاده از تاکسی تلفنی ویژه پردیس ارم به شماره 36260013 و 36135481 می باشد.

  • افراد دانشگاهی با ماشین شخصی امکان تردد به رصدخانه را دارند.

  • مسافت رصدخانه تا درب كوي ارم (ميدان ارم) حدود 3 كيلومتر مي‌باشد.

  • جهت اطلاعات بیشتر با شماره 36269422 -071 تماس حاصل فرمایید

  موارد ذکر شده به صورت کامل در فایل زیر جهت مطالعه قرار داده شده است

  Read more

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه