• مقدمه

  نجوم یا ستاره‌شناسی یکی از علوم جذاب و مورد علاقه مردم و خصوصاً جوانان و نوجوانان است که در طی سالیان اخیر در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طور معمول افراد علاقه‌مند در انجمن‌ها و گروه‌های نجومی و حتی شبکه‌های اجتماعی همواره به دنبال مسایل آموزشی، کسب اطلاعات جدید و هیجانات ناشی از اکتشافات تازه در علم نجوم هستند. با این حال تعداد مراکز آموزشی معتبر که بر اساس استانداردهای علمی به متقاضیان خدمات آموزشی ارائه نمایند، بسیار اندک هستند. رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی که از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز نجومی کشور است درصدد است دوره‌های آموزش نجوم را مجدداً احیا کند و با امکانات کم نظیری که در سطح کشور دارد آمادگی خود را اعلام می‌دارد.

  برای هر دوره، ۱۰ جلسه‌ی دو ساعته (۸ جلسه تئوري و ۲ جلسه عملي) مشخص شده است.

  مکان برگزاری کلاس‌ها رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز است.لازم به ذکر است که سرویس ویژه جهت ایاب و ذهاب از درب ورودی دانشگاه فراهم خواهد شد.

  دسترسی به رصدخانه

 • ثبت‌نام با استفاده از سامانه پیامکی

  علاقه‌مندان می‌تواننداز طریق سامانه پیامکی زیر درخواست خود را برای شرکت در کلاس‌ها رصدخانه ثبت نمایند. لطفا پس از ثبت نام، نام و شماره ملی خود را به شماره ۰۹۲۲۱۰۸۷۳۲۶ ارسال فرمایید.

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه