• مقدمه

  نجوم یا ستاره‌شناسی یکی از علوم جذاب و مورد علاقه مردم و خصوصاً جوانان و نوجوانان است که در طی سالیان اخیر در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طور معمول افراد علاقه‌مند در انجمن‌ها و گروه‌های نجومی و حتی شبکه‌های اجتماعی همواره به دنبال مسایل آموزشی، کسب اطلاعات جدید و هیجانات ناشی از اکتشافات تازه در علم نجوم هستند. با این حال تعداد مراکز آموزشی معتبر که بر اساس استانداردهای علمی به متقاضیان خدمات آموزشی ارائه نمایند، بسیار اندک هستند. رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی که از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز نجومی کشور است درصدد است دوره‌های آموزش نجوم را مجدداً احیا کند و با امکانات کم نظیری که در سطح کشور دارد آمادگی خود را اعلام می‌دارد.

  ـــــــــــــــــــ

  دوره آموزشی نجوم مقدماتی نوجوانان ۱

  ویژگی‌ها و پیش‌نیاز‌ها

  این دوره آموزشی طی ۱۰ جلسه از چهارشنبه، ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ شروع خواهد شد. ساعت برگزاری کلاس‌ها ۱۶:۰۰ الی ۱۷:۰۰ روز‌های چهارشنبه می‌باشد. در این دوره، که متناسب با رده سنی ۱۳ تا ۱۶ سال طراحی شده است مقدمات نجوم ارائه خواهد شد و به همین دلیل حضور در آن نیازمند هیچ‌گونه پیش‌نیازی نیست. لینک فیلم ضبط شده در پایان هر جلسه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت تا اگر به هر دلیل از جمله مشکلات موجود در اتصال به اینترنت، جلسه‌ای را از دست دادند، بتوانند از فیلم آن استفاده کنند. این کلاس‌ها به صورت مجازی و در بستر محیط اسکای‌روم برگزار می‌شود که نحوه و اطلاعات کاربری برای ورود به این محیط پس از ثبت‌نام در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

  سرفصل‌ها

  در این دوره آموزشی موارد زیر تدریس می‌شوند:

  ۱) کاوش در منظومه شمسی
  ۲) آشنایی با زمین
  ۳) آشنایی با سیارات منظومه شمسی
  ۴) ماه وسایر اقمار منظومه شمسی
  ۵) سیارک‌ها، شهاب‌ها، شهاب‌سنگ‌ها، دنباله‌دارها و اجرام کوچک منظومه شمسی
  ۶) تاریخچه کشف و شناخت اجزای منظومه شمسی
  ۷) ماجراهای سفر به فضا، ایده‌ها، دستاوردها و مشکلات پیش‌رو

  هزینه شرکت در کلاس‌ها

  ۱ – برای عموم علاقه‌مندان ۲۴۵۰۰۰ تومان
  ۲ – برای فرزندان پرسنل دانشگاه شیراز ۲۱۰۰۰۰ تومان

  ـــــــــــــــــــ

  نحوه ثبت‌نام

  برای ثبت‌نام، لطفا مراحل زیر را انجام دهید :
  ۱ – در قسمت بالای همین صفحه و در زیر عکس، از بین دو گزینه موجود، گزینه ثبت‌نام را انتخاب نمایید و پس از ورود، فرم ثبت‌نام را به دقت تکمیل نموده و در پایان تایید نمایید.
  ۲ – برای پرداخت هزینه کلاس‌ها، پس از تکمیل فرم، از میان گزینه ‌های بالای همین صفحه که در بالای عکس قرار دارند، وارد گزینه «ترویج نجوم» شده و «صفحه پرداخت»را انتخاب نمایید. در اینجا هزینه را متناسب با تعرفه‌هایی که در بالا تعیین شده‌اند پرداخت نمایید.
  ۳ – پس از انجام دو مرحله بالا و دریافت پیام تایید، ثبت‌نام شما تکمیل شده است.پنج روز مانده به شروع دوره، لینک گروه مجازی از طریق ایمیلی که در سامانه ثبت کرده‌اید در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می‌توانید با آن به گروه کلاس ملحق شوید.

  لطفا جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی، از رسید پرداخت خود یک عکس تهیه و نگهداری کنید.

  شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از طریق ایمیل رصدخانه به نشانی biruniobs.social@gmail.comباما در میان بگذارید و یا در قسمت انتقادات و پیشنهادات سایت ثبت نمایید.

 • ثبت نام دوره نجوم مقدماتی نوجوانان

  • لطفا یک شماره تماس فعال از خود را در این قسمت ثبت نمایید.
  • لطفا آدرس ایمیل معتبری از خود را در این قسمت وارد نمایید.
  • لطفا اگر از فرزندان پرسنل دانشگاه شیراز هستید، یک گواهی که نشان دهد پدر یا مادر شما کارمند دانشگاه شیراز می باشند را در این قسمت آپلود کنید.
  • 13 − 6 =

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه