• مقدمه

  نجوم یا ستاره‌شناسی یکی از علوم جذاب و مورد علاقه مردم و خصوصاً کودکان است که در طی سالیان اخیر در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طور معمول افراد علاقه‌مند در انجمن‌ها و گروه‌های نجومی و حتی شبکه‌های اجتماعی همواره به دنبال مسایل آموزشی، کسب اطلاعات جدید و هیجانات ناشی از اکتشافات تازه در علم نجوم هستند. با این حال تعداد مراکز آموزشی معتبر که بر اساس استانداردهای علمی به متقاضیان خدمات آموزشی ارائه نمایند، بسیار اندک هستند. رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی که از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز نجومی کشور است درصدد است دوره‌های آموزش نجوم را مجدداً احیا کند و با امکانات کم نظیری که در سطح کشور دارد آمادگی خود را اعلام می‌دارد.

  ـــــــــــــــــــ

  دوره آموزشی نجوم مقدماتی کودکان۱(۷ تا ۱۰ سال)

  ویژگی‌ها و پیش‌نیاز‌ها

  این دوره آموزشی طی ۱۰ جلسه از پنج‌شنبه، ۱۴۰۰/۰۸/۱۳، شروع خواهد شد. ساعت برگزاری کلاس‌ها ۱۰:۳۰ الی ۱۱:۳۰ روزهای پنج‌شنبه می‌باشد. در این دوره، که متناسب با رده سنی ۷ تا ۱۰ سال طراحی شده، مقدمات نجوم ارائه خواهد شد و به همین دلیل حضور در آن نیازمند هیچ‌گونه پیش‌نیازی نیست. لینک فیلم ضبط شده در پایان هر جلسه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت تا اگر به هر دلیل از جمله مشکلات موجود در اتصال به اینترنت، جلسه‌ای را از دست دادند، بتوانند از فیلم آن استفاده کنند. این کلاس‌ها به صورت مجازی و در بستر محیط اسکای‌روم برگزار می‌شود که نحوه و اطلاعات کاربری برای ورود به این محیط پس از ثبت‌نام در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

  سرفصل‌ها

  در این دوره آموزشی موارد زیر تدریس می‌شوند:

  ۱) خورشید، ستاره دوست‌داشتنی(بررسی خصوصیات ویژه خورشید)
  ۲) آشنایی با سیارات و اجرام منظومه شمسی
  ۳) ماه، چراغ شب‌های تاریک(معرفی ویژگی‌های منحصر به فرد ماه و نحوه پیدایش آن)
  ۴) زمین خانه ما(آشنایی به سیاره زمین و شرایط حفظ حیات بر روی آن)
  ۵) سه دوست(بررسی ماه و زمین و خورشید و توضیح پدیده‌های خورشید گرقتگی و ماه گرفتگی)
  ۶) حیوانات به بند کشیده شده(آموزش برخی از صورت‌های فلکی)
  ۷) سوار بر ماشین روز و شب(بررسی علت به وجود آمدن روز و شب بر روی زمین و چگونگی شکل‌گیری سال)
  ۸) آموزش ساخت کاردستی(ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی و صورت فلکی‌ها)

  هزینه شرکت در کلاس‌ها

  ۱ – برای عموم علاقه‌مندان۲۴۵۰۰۰ تومان
  ۲ – برای فرزندان پرسنل دانشگاه شیراز ۲۱۰۰۰۰ تومان

  ـــــــــــــــــــ

  نحوه ثبت‌نام

  برای ثبت‌نام، لطفا مراحل زیر را انجام دهید :
  ۱ – در قسمت بالای همین صفحه و در زیر عکس، از بین دو گزینه موجود، گزینه ثبت‌نام را انتخاب نمایید و پس از ورود، فرم ثبت‌نام را به دقت تکمیل نموده و در پایان تایید نمایید.
  ۲ – برای پرداخت هزینه کلاس‌ها، پس از تکمیل فرم، از میان گزینه ‌های بالای همین صفحه که در بالای عکس قرار دارند، وارد گزینه «ترویج نجوم» شده و «صفحه پرداخت»را انتخاب نمایید. در اینجا هزینه را متناسب با تعرفه‌هایی که در بالا تعیین شده‌اند پرداخت نمایید.
  ۳ – پس از انجام دو مرحله بالا و دریافت پیام تایید، ثبت‌نام شما تکمیل شده است.پنج روز مانده به شروع دوره، لینک گروه مجازی از طریق ایمیلی که در سامانه ثبت کرده‌اید در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می‌توانید با آن به گروه کلاس ملحق شوید.

  لطفا جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی، از رسید پرداخت خود یک عکس تهیه و نگهداری کنید.

  شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از طریق ایمیل رصدخانه به نشانی biruniobs.social@gmail.comباما در میان بگذارید و یا در قسمت انتقادات و پیشنهادات سایت ثبت نمایید.

 • ثبت نام دوره نجوم مقدماتی کودکان

  • لطفا یک شماره تماس فعال در این قسمت وارد نمایید.
  • برای دسترسی به فیلم کلاس‌ها، آدرس ایمیل شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
  • لطفا اگر از فرزندان پرسنل دانشگاه شیراز هستید و قصد استفاده از تخفیف را دارید، یک گواهی که نشان دهد پدر یا مادر شما کارمند دانشگاه شیراز می باشند را در این قسمت آپلود کنید.
  • 9 − 6 =

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه