• مقدمه

  نجوم یا ستاره‌شناسی یکی از علوم جذاب و مورد علاقه مردم و خصوصاً جوانان و نوجوانان است که در طی سالیان اخیر در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. به طور معمول افراد علاقه‌مند در انجمن‌ها و گروه‌های نجومی و حتی شبکه‌های اجتماعی همواره به دنبال مسائل آموزشی، کسب اطلاعات جدید و هیجانات ناشی از اکتشافات تازه در علم نجوم هستند. با این حال تعداد مراکز آموزشی معتبر که بر اساس استانداردهای علمی به متقاضیان خدمات آموزشی ارائه نمایند، بسیار اندک هستند. رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی که از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز نجومی کشور است درصدد است دوره‌های آموزش نجوم را مجدداً احیا کند و با امکانات کم نظیری که در سطح کشور دارد آمادگی خود را اعلام می‌دارد.به دلیل شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در حال حاضر این کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار خواهند شد.

  ـــــــــــــــــــ
  دوره آموزشی نجوم مقدماتی ۱

  ویژگی‌ها و پیش‌نیاز‌ها

  این دوره آموزشی طی ۱۰ جلسه از سه‌شنبه، ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ ،برگزار خواهد شد. ساعت برگزاری کلاس‌ها ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۰۰ روز‌های یکشنبه و سه‌شنبه می‌باشد. در این دوره، که متناسب با رده سنی ۱۶ سال به بالا طراحی شده است مقدمات نجوم ارائه خواهد شد و به همین دلیل حضور در آن نیازمند هیچ‌گونه پیش‌نیازی نیست. لینک فیلم ضبط شده در پایان هر جلسه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت تا اگر به هر دلیل از جمله مشکلات موجود در اتصال به اینترنت، جلسه‌ای را از دست دادند، بتوانند از فیلم آن استفاده کنند. این کلاس‌ها به صورت مجازی و در بستر محیط اسکای‌روم برگزار می‌شود که نحوه و اطلاعات کاربری برای ورود به این محیط پس از ثبت‌نام در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

  سرفصل‌ها

  در این دوره آموزشی موارد زیر تدریس می‌شوند:

  ۱) معرفی آسمان، اجرام مختلف آن، صور فلکی و کاربردهای آنها
  ۲) نجوم کروی، مختصات سماوی و تعاریف مربوطه
  ۳) خورشید، ویژگی‌ها و تاثیرات آن
  ۴) عطارد، زهره و زمین
  ۵) مریخ، کمربند سیارکی و سیارک‌ها
  ۶) مشتری و زحل
  ۷) اورانوس و نپتون و پلوتو
  ۸) مرز منظومه شمسی
  ۹) پدیده‌های نجومی(کسوف، خسوف، بارش شهابی و …)
  ۱۰) مبدا شکل‌گیری منظومه شمسی

  هزینه شرکت در کلاس‌ها

  هزینه شرکت در کلاس‌ها برای عموم علاقه‌مندان ۲۴۵۰۰۰ تومان و برای دانشجویان دانشگاه شیراز ۲۱۰۰۰۰ تومان خواهد بود.

  ـــــــــــــــــــ  دوره آموزشی عکاسی نجومی مقدماتی

  ویژگی‌ها و پیش‌نیاز‌ها

  این دوره آموزشی طی ۱۰ جلسه از دوشنبه، ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ ،برگزار خواهد شد. ساعت برگزاری کلاس‌ها ۱۸:۳۰ الی ۲۰:۰۰ روز‌های دوشنبه می‌باشد. در این دوره، که متناسب با رده سنی ۱۵ سال به بالا طراحی شده است مقدمات عکاسی نجومی ارائه خواهد شد و شرکت در آن نیازمند دانستن اطلاعات پایه در مورد نجوم، آسمان شب و اجرام موجود در آن می‌باشد. لینک فیلم ضبط شده در پایان هر جلسه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت تا اگر به هر دلیل از جمله مشکلات موجود در اتصال به اینترنت، جلسه‌ای را از دست دادند، بتوانند از فیلم آن استفاده کنند. این کلاس‌ها به صورت مجازی و در بستر محیط اسکای‌روم برگزار می‌شود که نحوه و اطلاعات کاربری برای ورود به این محیط پس از ثبت‌نام در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

  سرفصل‌ها

  در این دوره آموزشی موارد زیر تدریس می‌شوند:

  ۱) مروری بر نجوم رصدی و رصد آسمان
  ۲) تلسکوپ‌ها و ابزارهای نجومی
  ۳) مقدمات عکاسی،تاریخچه دوربین‌ها و سایر ابزارهای لازم
  ۴) عکاسی نمای باز
  ۵) عکاسی تلسکوپی
  ۶) پردازش تصویر و نرم‌افزارهای مربوطه
  ۷) برنامه‌ریزی برای عکاسی از پدیده‌های نجومی
  ۸) بخش عملی

  هزینه شرکت در کلاس‌ها

  هزینه شرکت در کلاس‌ها برای عموم علاقه‌مندان ۲۹۵۰۰۰ تومان و برای دانشجویان و پرسنل دانشگاه شیراز ۲۶۰۰۰۰ تومان می‌باشد.

  ـــــــــــــــــــ  دوره آموزشی کیهان‌شناسی برای عموم

  ویژگی‌ها و پیش‌نیاز‌ها

  این دوره آموزشی طی ۱۰ جلسه از روز چهارشنبه، ۱۴۰۰/۰۸/۱۲ ،برگزار خواهد شد. ساعت برگزاری کلاس‌ها ۱۷:۰۰ الی ۱۸:۰۰ روز‌های چهارشنبه می‌باشد. در این دوره، که متناسب با رده سنی ۱۶ سال به بالا طراحی شده است مقدمات کیهان‌شناسی ارائه خواهد شد و شرکت در آن نیازمند هیچ‌گونه پیش‌نیازی نمی‌باشد. لینک فیلم ضبط شده در پایان هر جلسه در اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت تا اگر به هر دلیل از جمله مشکلات موجود در اتصال به اینترنت، جلسه‌ای را از دست دادند، بتوانند از فیلم آن استفاده کنند. این کلاس‌ها به صورت مجازی و در بستر محیط اسکای‌روم برگزار می‌شود که نحوه و اطلاعات کاربری برای ورود به این محیط پس از ثبت‌نام در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

  سرفصل‌ها

  در این دوره آموزشی به مسائلی همچون نحوه پیدایش عالم، انفجار بزرگ، مسائل مربوط به سیاهچاله‌ها و دیگر مفاهیم مربوط به کیهان پرداخته خواهد شد و مدت زمان مشخصی در هر جلسه نیز به پرسش و پاسخ اختصاص داده خواهد شد

  هزینه شرکت در کلاس‌ها

  هزینه شرکت در کلاس‌ها برای عموم علاقه‌مندان ۲۴۵۰۰۰ تومان و برای دانشجویان و پرسنل دانشگاه شیراز ۲۱۰۰۰۰ تومان می‌باشد.

  ـــــــــــــــــــ

  نحوه ثبت‌نام

  برای ثبت‌نام، لطفا مراحل زیر را انجام دهید :
  ۱ – در قسمت بالای همین صفحه و در زیر عکس، از بین دو گزینه موجود، گزینه ثبت‌نام را انتخاب نمایید و پس از ورود، فرم ثبت‌نام را به دقت تکمیل نموده و در پایان تایید نمایید.
  ۲ – برای پرداخت هزینه کلاس‌ها، پس از تکمیل فرم، از میان گزینه ‌های بالای همین صفحه که در بالای عکس قرار دارند، وارد گزینه «ترویج نجوم» شده و «صفحه پرداخت»را انتخاب نمایید. در اینجا هزینه را متناسب با تعرفه‌هایی که در بالا تعیین شده‌اند پرداخت نمایید.
  ۳ – پس از انجام دو مرحله بالا و دریافت پیام تایید، ثبت‌نام شما تکمیل شده است.پنج روز مانده به شروع دوره، لینک گروه مجازی از طریق ایمیلی که در سامانه ثبت کرده‌اید در اختیار شما قرار خواهد گرفت و می‌توانید با آن به گروه کلاس ملحق شوید.

  لطفا جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی، از رسید پرداخت خود یک عکس تهیه و نگهداری کنید.

  شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از طریق ایمیل رصدخانه به نشانی biruniobs.social@gmail.comباما در میان بگذارید و یا در قسمت انتقادات و پیشنهادات سایت ثبت نمایید.

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه