• چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ -۳

  چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ -۳

  تهیه و تنظیم: معین مصلح

  چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ – قسمت سوم

  ابرنواخترها از جهات مختلف برای منجمان و کیهان‌شناسان اهمیت دارد. هم از بعد مطالعه‌ی تحول ستارگان و هم از بعد فاصله‌ یابی. کشف این پدیده نیاز به صرف وقت و دقت فراوان در هنگام رصد و بعد از آن دارد. این مطلب مروری است بر نحوه‌ی مشارکت در شکار ابرنواخترها برای افرادی که علاقه‌مند هستند با دنیای نجوم رصدی بیشتر آشنا شوند. 

  Read More
 • چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ -۲

  چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ -۲

  تهیه و تنظیم: معین مصلح

  چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ – قسمت دوم

  در ادامه مبحث طبقه‌بندی کهکشان‌ها، دسته‌بندی ستارگان متغیر، آشنایی با منحنی نوری، و کمک در طبقه‌بندی آنها می‌تواند برای علاقه‌مندان به نجوم رصدی سودمند باشد. این مطلب، در خصوص همکاری در پروژه‌ی جدیدی است که با تلسکوپ ویستا رصدخانه جنوبی اروپا در حال انجام است.

  Read More
 • چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ - ۱

  چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ - ۱

  تهیه و تنظیم: معین مصلح

  چگونه به دنیای منجمان می‌توان قدم گذاشت؟ – قسمت اول

  این پرسش برای خیلی از دانشجویان و علاقه‌مندان به نجوم وجود دارد که چگونه می‌توان در پژوهش‌های نجومی با معلوماتی اولیه مشارکت داشت؟ به بیانی دیگر، آیا این امکان وجود دارد، که بتوان بدون قرار گرفتن در پشت تلسکوپ، و بدون آموزش‌های تخصصی جهت داده‌کاهی، داده‌کاوی و تحلیل نتایج، قدمی به سمت نجوم حرفه‌ای برداشت؟ آیا این امکان وجود دارد که منجمان آماتور بیشتر با دنیای نجوم حرفه‌ای آشنا شوند و علاقه‌ی خود را بیابند؟ آیا می‌توان در پژوهش‌های علمی دنیا مشارکت داشت و سهمی در پاسخ به پرسش‌های مطرح علم نجوم ایفا کرد؟

  Read More
 • ماه‌گرفتگی

  ماه‌گرفتگی

  تهیه و تنظیم: پریسا نوذری

  ماه گرفتگی

  ماه‌گرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه به طور مستقیم از درون سایه پشت زمین عبور کند. این می تواند تنها زمانی اتفاق بیفتد که خورشید، زمین و ماه به طور دقیق و یا در فاصله‌ی خیلی نزدیکی در یک راستا قرار گرفته باشند. از این رو، ما‌‌ه‌گرفتگی فقط در شب ماه کامل (شب چهاردهم یا بدر) رخ می دهد. نوع و طول یک گرفتگی بستگی به نزدیکی ماه به هر گره از مدارش دارد.

  Read More

تاریخچه

تاریخچه

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی از اولین رصدخانه‌ها‌‌ی نجوم حرفه‌ای کشور است که سال‌ها پس از دوران طلایی اسلام ( قرن دوم تا قرن هفتم هجری) در ایران ساخته شده است. (در واقع اولین رصدخانه در سال ۱۳۳۸ برای موسسه‌ی زمین‌شناسی دانشگاه تهران ساخته شد که دارای تلسکوپی کوچک بود و فقط برای رصد خورشید استفاده می شد)…

ادامه

گالری

گالری

تصاویر و ویدئوهای رصدخانه ابوریحان بیرونی که در طی 4 دهه اخیر توسط دانشجویان، محققان و بازدیدکنندگان در این مرکز گرفته شده اند….

ادامه

درباره ما

درباره ما

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. فعالیت‌های رصدخانه در ۴۰ سال گذشته را می‌توان به دو گروه پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد. پژوهش‌های رصدخانه را می‌توان به دو گروه مشاهداتی و نظری دسته‌بندی کرد…

ادامه